5. Find the pH of the following solutions generated from the materials in the bo
ID: 481047 • Letter: 5
Question
5. Find the pH of the following solutions generated from the materials in the bottles shown below: 200.0 mL of 0.0750 M HCI Bottle A Bottle B 200.0 mL of 0.200 M hydrazine (H2N-NH2, pKb 5.88) Bottle C 100.0 g of solid hydrazine hydrochloride. H N-NH3C1 a. Solution #1: 6.80 g of the solid in Bottle C dissolved in water to give a total volume of 500.0 mL b. Solution #2: Mix 75.0 mL of Solution #1 with 75.0 mL of the solution in Bottle B. c. Solution #3: Mix 15.0 mL of the solution in Bottle A with 50.0 mL of Solution #2.Explanation / Answer
a)Solution 1
It is a salt of weak base with strong acid and its solution pH is given by
pH = 1/2 pkw -1/2pkb -1/2 log C
So we calculate the concentration c of the solution
concentration = (weight/molar mass ) x (1000/V(mL))
= (6.8/69.5) (1000/500)
= 0.1956 M
The pH 0f the solution = 7 -(5.88/2) -1/2 log (0.1956)
=3.70
b) We mixed 75ml of 0.1956M salt solution with 75ml of 0.2 M base solution of pkb =5.88
The pH of this buffer is given by Hendersen equation
pH = 14 -{pkb + log [conjugate acid]/[base]}
= 14 - { 5.88 + log [75x0.1956]/[75x0.2]
= 8.1296
c) NOw the buffer solution 50 mL is mixed with 15 ml of 0.075M Hcl
B + HCl ------> BH+ + Cl-
0.2 x50 0 0.2 x50 0 before
15x 0.075 change
8.875 0 11.125 - after addition of HCl
8.875/65 11.125/65 concentrations aftr
Thus pH = 14 - { 5.88 + log ]11.125/8.825]
=8.021
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.