Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Thank you Considering that 23.6% of the residents of a city with population of a

ID: 481202 • Letter: T

Question

Thank you Considering that 23.6% of the residents of a city with population of are college gaduates significant how many college graduates are estimated to reside in this city. 19. A rock is placed on a balance and its mass is determined to be 22.410 g. When the rock is then placed in a gaduated reported that originally contains 1134 mL of water the new volume is 17 s2 ml What should the density of the rock be 20. If the cost fill a gasoline tank is s78.42 and gasoline costs 66 l, how many gallons does the tank hold? How to many L of gasoline could be purchased for S50.00? ANSWER: a) 21. Carry out the following unit conversions. a) 82 ug to mg b) 6.73 x 10-4 mm to nm c) 1.37 x 106 nA to Ma d) 4.8 1018 mw to Gw ANSWER: a) 22. If a particle is traveling at 9s% of the speed of light in a vacuum (2.99s x 10' m/s, what isits velocity in miles per hour? 1.00 miles 1.61 km. 23. A student was given two metal cubes that looked similar. One was 1.05 cm on an edge and had a mass of 14.32 grams; the other was 2.66 cm on a side and had a mass of 215.3 grams. How can the student determine if these two cubes of metal are the same material using only the data given? 24. Battery acid has a density of 1.285 g/mL and contains 38.0% sulfuric acid by mass. Describe how you would up. determine the mass of pure sulfuric acid in a car battery, noting item(s) would have to measure or look what you 25. A solution of ethanol in water has a volume 54.2 ml and a mass of 49.6 g, what information would you need to look up and how would you determine the of solution percentage of ethanol in this Page 13

Explanation / Answer

18) Total Population = 531,314
College graduate = 23.6 %
No. of graduates = 0.236 * 531314 = 125390

19)rock mass = 22.410 g
volume occupied by the rock = differece in the volume = 17.82 - 11.34
                                                       = 6.48 mL

Density = mass/ volume = 22.410/6.48 = 3.46 g/mL

20) total cost of the gasoline to fill the tank = $78.42
unit price of gasoline per gallon = $3.66
gasoline tank volume = total cost/ unit cost = 78.42/3.66 = 21.426 gallons.
                                               = 3.78541 * 21.426 L
                                               = 81.1 L
(1 gallon = 3.7854L )

21)
a) 0.082 mg
b) 673 nm
c) 1.37 Ma
d) 4.8 X10^6 GW

22) velocity of particle = 0.98 * 2.998* 10^8 m/s = 2.938 x10^8 m/s
     (1 mile = 1.61 x10^3 m)
   velocity of particle in miles/hour = (2.938 x 10^8)/ (1.61 x 10^3)(3600) miles/hour
                                     =50.7 miles/hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote