A 300M solution of NaCl has a density of 1.07 g/mL what is the molality of the s
ID: 481595 • Letter: A
Question
A 300M solution of NaCl has a density of 1.07 g/mL what is the molality of the solution? Molality: ____________ Indicate the type of solute-solvent interactions operating in each of the following solutions. I _2 in CHCI _3 ___________ NH3 in water ____________ MgCl _2 in water ____________ HCI in CH _3 CN _________________ A solution was prepared by dissolving 0.40 g of a polypeptide (non-electrolite) in water to form 1.0L solution. The solution has an osmotic pressure of 4.92 times 10^-3 atm at 27 degree C. what is the molar mass of the polypeptide? Molar mass:__________________Explanation / Answer
Que 5
Ans Given is Molarity = 3.0 , Density = 1.07
Molarity = Moles/ Lit and Molality = Moles/ Kg = Mole/Lit/Density
So, Molality = Molarity/Density
= 3.0/1.07
= 2.80 mol/Kg
que 7
Ans Molar mass is given by
Molar mass = WRT/PV
Where W = Weight of solute in g, R = Gas Constant (0.083 L bar Mol-1 K-1), T = temperature K, P = Osmotic Pressure
Molar Mass = 0.4 × 0.083 × 300/ 4.92 × 10-3× 1
= 2024.39 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.