Ammonia is oxidized to nitric oxide in the following reaction: 4NH_3 + 5O_2 a 4N
ID: 483381 • Letter: A
Question
Ammonia is oxidized to nitric oxide in the following reaction: 4NH_3 + 5O_2 a 4NO + 6H_2O NH_2, O_3 and H_2O enter the reactor in the feed stream. The product stream leaving the reactor has a flow rate of 100 mole/s, containing 10 mol% NH_3 10 mole% O_2, 20% NO, and 60% H_2O Calculate the flow rates of each of the chemicals in the feed stream: NH_3_____moe/s; O_2 _____moles: H_2O_____mole/s Calculate the fractional conversion of: NH_3_____ Which chemical is the excess reactant?_____ What is the % excess of the excess reactant?_____ In the production of soybean oil, 100 kg/h of beans are fed to an extractor, along with 400 kg/h of hexane (H). The beans contain 25 wt% oil (O) and 75 wt% solids (S). The product stream from the extractor (stream B) is fed to a filter, in which all the solids are removed, and some of the oil, into the filter cake (stream C). The filter cake is 5 wt% oil, 95 wt% solids, and no hexane. The filtrate (Stream D) leaves the filter and enters the evaporator, where the liquid filtrate is partially vaporized. The liquid product (Stream E) is 90 wt% oil and remainder hexane. The vapor stream leaving the evaporator (Stream F) is 100% hexane, is completely condensed, and the liquid condensate is combined with the fresh feed of hexane (stream A). Completely label the diagram, before you do any calculations: assign variable names (with units) as needed. Calculate the total flow rate of each stream, in kg/h, and the composition (mass fractions).Explanation / Answer
Q1.
inlet
NH3 =
O2 =
H2O =
NO =
change
NH3
O2
H2O
NO
outelt
NH3 = 10
O2 = 10
H2O = 60
NO = 20
since ratio is:
4 mol of NO = 5 mol of H2O
then
20 mol of NO = 20/4*5 = 25 mol of H2O were formed
We have a total of 60 mol of H2O in outlet, so 35 mol of H2O were initially present
20 mol of NO = 20/4*4 = 20 mol of NH3 were reacted
We have a total of 10 mol of NH3 in outlet, so 10+20 = 30 mol of NH3 were initially present
20 mol of NO = 20/4*5 = 25 mol of O2 were reacted
We have a total of 10 mol of NH3 in outlet, so 10+25= 35 mol of O2 were initially present
So...
a)
inlet:
NH3 = 30 mol/s
O2 = 35 mol/s
H2O = 35 mol/s
NO = 0 mol/s
b)
fracitonal conversion of NH3 = mol reacted/mol inlet = 20 / 35 = 0.57
c)
excess reactant --> must be O2, since at the end, 10 mol of NH3 and 10 mol of O2 are left, so O2 will finish first
% excess reactant = 35 / 30 = 116%
Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A According to Chegg's Guidelines, we are only allowed to answer to one question per set.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.