3) A solution is prepared by dissolving 2 mLof methanol in 100.0 mL of water. Th
ID: 483689 • Letter: 3
Question
3) A solution is prepared by dissolving 2 mLof methanol in 100.0 mL of water. The final volume of the solution is 118 mL. The densities of methanol and water are 0.782 g/mL and 1.00 g/mL, respectively. For this solution, calculate molarity, molality, mass percent and mole fraction. Be careful with "solution" vs. solvent' for this problem. (Hint: the mass of the solution is the mass of the solute the mass of the solvent.) (12 pts) Molarity Molality: Mass Mole fraction: Hint! Start by figuring out: volume of Solvent Mass of Solvent Moles of solvent: volume of Solute: Mass of Solute Moles of Solute Volume of Solution Mass of Solution:Explanation / Answer
Mass of methanol = 0.782 x 20.2 = 15.796g
Mass of water = 1 x 100 = 100g
Molarity = moles/volume (L)
= 0.493 x 1000/100
= 4.93 M
Molality = 0.493/0.1
= 4.93m
Mole fraction = 0.493/0.493+5.55
= 0.0815
Mass percent = mass fraction x 100
Mass fraction = mass of methanol / mass of methanol + mass of water
= 15.79/ 115.79
= 0.1363
Mass percent = 0.1363 x 100 = 13.63 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.