3) A solution is prepared by dissolving 20.2 ml of methanol in 100.0 mL of water
ID: 575579 • Letter: 3
Question
3) A solution is prepared by dissolving 20.2 ml of methanol in 100.0 mL of water. The final volume of the solution is 118 ml. The densities of methanol and water are 0.782 g/mL and 1.00 g/ml, respectively. For this solution, calculate molarity, molality, mass percent and mole fraction. Be careful with "solution" vs. "solvent" for this problem. (Hint: the mass of the solution is the mass of the solute + the mass of the solvent.) (12 pts). Molarity: Molality: Mass %: Mole fraction: Hint! Start by figuring out: Volume of Solvent: Mass of Solvent: Moles of solvent: Volume of Solute: Mass of Solute: Moles of Solute: Volume of Solution: Mass of Solution:Explanation / Answer
Part 1: Calculate moles of solvent
Volume of solvent (water) is 100.0 mL. Density of water is 1.00 g/mL. Calculate mass of water as follows:
Mass = Volume x Density
Mass = 100.0 mL x 1.00 g/mL
Mass = 100.0 g
Molar mass of water is 18.015 g/mol. Calcualte number of moles in 100.0 g of water as follows:
Moles of water = Mass / molar mass
Moles of water = (100.0 g) / (18.015 g/mol)
Moles of water = 5.55 mol
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Part 2: Calculate moles of solute
Volume of solute (methanol) is 20.2 mL. Density of methanol is 0.782 g/mL. Calculate mass of methanol as follows:
Mass = Volume x Density
Mass = 20.2 mL x 0.782 g/mL
Mass = 15.8 g
Molar mass of methanol is 32.04 g/mol. Calcuate number of moles in 15.8 g of methanol as follows:
Moles of methanol = Mass / molar mass
Moles of methanol = (15.8 g) / (32.04 g/mol)
Moles of methanol = 0.49 mol
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Part 3: Calculate mass of solution
Volume of solution is 118 mL. Calcualte mass of solution by addition of mass of methanol and water.
Mass of solution = mass of water + mass of methanol
Mass of solution = 100.0 g + 15.8 g
Mass of solution = 115.8 g
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Part 4: Calculate molarity of the solution
Calculate molarity of the solution as follows:
Molarity = moles of solute / volume of solution in liter
Convert volume of solution from mL to L using conversion factor (1L / 1000 mL)
Molarity = 0.49 mol / 118 mL x (1L / 1000 mL)
Molarity = 4.15 M
Therefore, molarity of given solution of methanol in water is 4.15 M
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Part 5: Calculate molality of the solution
Calculate molality of the solution as follows:
Molality = moles of solute / mass of solution in kg
Convert mass of solution from g to kg using conversion factor (1kg / 1000 g)
Molality = 0.49 mol / 115.8 g x (1kg / 1000 g)
Molality = 4.23 molal
Therefore, molality of given solution of methanol in water is 4.23 molal
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Part 6: Calculate mass percent of the solution
Calculate mass percent of the solution as follows:
Mass percent = (Mass of solute / mass of solution) x 100
Mass percent = (15.8 g / 115.8 g) x 100
Mass percent = 13.64 %
Therefore, mass percent of methanol in given solution is 13.64 %
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Part 7 : Calculate mole fraction of the solution
Calculate mole fraction of the solution as follows:
Mole fraction = moles of solute / (moles of solute + moles of solvent)
Mole fraction = 0.49 mol / (0.49 mol + 5.55 mol)
Mole fraction = 0.49 mol / 6.04 mol
Mole fraction = 0.081
Therefore, mole fraction of methanol in given solution is 0.081
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.