The figure below depicts the first four energy levels in a hydrogen atom. The th
ID: 485797 • Letter: T
Question
The figure below depicts the first four energy levels in a hydrogen atom. The three transitions shown as amows emit ultraviolet light and occur at wavelengths of 121.566 nm, 102.583 nm, and 97.524 mm, respectively. Planck's constant is 6.62607 x 10 Jsand the speed oflight is 2.99792 x 10 m/s. a Find the frequency of light that would be emitted in a transition from the state labeled as n 4 to the state labeled as n 3. Frequency b Find the wavelength of light that would be emitted when a hydrogen atom undergoes the transition from the state labeled as n 4 to the state labeled as n -2 Express your WavelengthExplanation / Answer
n = 4 to 3
En = -13.6/n^2 in eV
En = enrgy in nth orbit
E4 - E3 = -13.6 [ 1/4^2 - 1/3^2] = 0.66 eV
1 eV = 1.602*10^-19 J
0.66 eV = 1.05732*10^-19 J
E = hv
v = frequency
1.05732*10^-19 = 6.625*10^-34 *v
v = 1.59*10^14 Hz
b]
n=4 to n=2
E = E4-E2 = -13.6 [ 1/16 - 1/4 ] = 2.55 eV
2.55 eV = 4.0851*10^-19 J
E = hc / lambda
lambda = 486 nm
Ti - 22 --> 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d2 --> Ar [4s2 3d2]
K - 19 - 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s1 ---> Ar [4s1]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.