a small iron cube weighs 3.40g and is put in a graduated cylinder containing 12.
ID: 486546 • Letter: A
Question
a small iron cube weighs 3.40g and is put in a graduated cylinder containing 12.25mL of water. the water level goes up to 12.96mL when cube is placed in graduated cylinder. what is density of cube? a small iron cube weighs 3.40g and is put in a graduated cylinder containing 12.25mL of water. the water level goes up to 12.96mL when cube is placed in graduated cylinder. what is density of cube? a small iron cube weighs 3.40g and is put in a graduated cylinder containing 12.25mL of water. the water level goes up to 12.96mL when cube is placed in graduated cylinder. what is density of cube?Explanation / Answer
Density = mass/volume or D = m/v. Each substance has its own characteristic density because of the size, mass, and arrangement of its atoms or molecules.
A submerged object displaces a volume of liquid equal to the volume of the object.
Here
Mass = 3.40 g
Volume = 12.96 ml -12.25 ml = 0.71 ml
Density = Mass / Volume = 3.40 g / 0.71 ml = 4.788 g/ml = 4.79 g/ml
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.