When an ion-selective electrode for X was immersed in 0.0600 M XCl, the measured
ID: 488163 • Letter: W
Question
When an ion-selective electrode for X was immersed in 0.0600 M XCl, the measured potential was 0.0430 V. What is the concentration of X when the potential is 0.0580 V? Assume that the electrode follows the Nernst equation, the temperature is at 25°C, and that the activity coefficient of X is 1.
So basically, I know how to solve this up until the last step where I calculate the concentration of [X+] in the Nerst equation. I'm not sure how to solve it step by step or how to enter it into my calculator.
Here is what I have:
E = Ecell + (8.314 x 298.15)/(1 x 96485) x ln[X+]
E = Ecell + 0.02569 ln[X+]
when [X+] = 0.0600 and E = 0.0430
0.0430 = Ecell + (8.314 x 298.15)/(1 x 96485) x ln(0.0600)
Ecell = 0.1153 V
when E = 0.0580 V
0.0580 = 0.1153 + (8.314 x 298.15)/(1 x 96485) x ln[X+]
How do I solve for [X+] here, step by step? How do I enter it into a calculator?
Explanation / Answer
Every step whatever it has given as an answer it is correct. Except for simplification of the last step.
0.0580 = 0.1153 + (8.314 x 298.15)/(1 x 96485) x ln[X+]
ln [X+] = 2.303 log [X+ ] = -2.23 [From logarithm relations]
log [X+] = - 2.23 /2.303 = - 0.968
[X+] = 10-0.968 = 0.107 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.