I cannot figure out the last 4 questions on my lab. I have the rest of the data
ID: 489334 • Letter: I
Question
I cannot figure out the last 4 questions on my lab. I have the rest of the data filled out.
Mass of hydrated sample--1.919g
Mass of dehydrated sample--1.504g
Mass of copper--0.6950g
Moles of copper--0.01094moles
Mass of water evolved--0.4150g
Moles of water--0.02310moles
Mass of chlorine in sample (by difference)--0.5830g
Moles of chlorine--0.01642moles
Mole ratio, chlorine:copper in sample? ____:1
Mole ratio, water:copper in sample? _____:1
Formula of dehydrated sample? (round to nearest integer)
Formula of hydrated sample?
Please show work! Thank you!
Explanation / Answer
Mass of chlorine = 1.919g - 0.6950g -0.4150g
= 0.809g
moles of chlorine = 0.809g/35.45g/mol
= 0.0228 mol
mole ratio of Cl to Cu
0.0228 mol : 0.01094 mol
2.08 : 1
2:1
Formula of dehydrated sample = CuCl2
Mole ratio of H2O to Cu
0.0231mol : 0.01094 mol
2.1 : 1
2 : 1
Formula for hydrated sample = CuCl2.2H2O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.