I can\'t seem to complete the following table. I would greatly appreciate any he
ID: 515333 • Letter: I
Question
I can't seem to complete the following table. I would greatly appreciate any help.
Stoichiometry and Percent Yield:
Final Weights: Trial 1: 37.806, Trial 2: 37.335, Trial 3: 37.686
Trial 3 Trial 1 Trial 2 Na2CO3 Mass of Flask (g): 36.586 36.048 36.194 Mass of Flask Na2CO3 (g): 37.886 37.452 37.414 1.3 1404 122 Mass of Na2CO3 (g): Moles of Nazcos (mo 012266 013247 011511 volume of 3 M HCl (L): Moles of HC (mol): Limiting Reactant: Theoretical Yield of NaCl (g): Mass of Flask NaCl (g Actual Yield of Cu (g) Percent Yield: Average Percent Yield Show calculations for Trial 1 below:Explanation / Answer
From the experiment
Na2CO3 + 2HCl --> 2NaCl + CO2 + H2O
Mass of Na2CO3 = 1.3 g
moles of Na2CO3 = 1.3 g/105.99 g/mol
= 0.012266 mol
Volume of HCl (L) needed = 2 x 0.012266 mol/3 M
= 0.0082 L
moles HCl = 0.024532 mol
Limiting reactant here would be : Na2CO3
Theoretical yield of NaCl = 0.024532 mol x 58.44 g
= 1.434 g
Mass of NaCl from experiment = 37.806 - 36.586
= 1.22 g
Percent yield = 1.22 x 100/1.434
= 85.1%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.