Ether floats on water, and water floats on mercury, as shown in the following di
ID: 490460 • Letter: E
Question
Ether floats on water, and water floats on mercury, as shown in the following diagram. Indicate in the above diagram where each of the following would come to rest after being dropped into the tall glass cylinder. an aspirin (d = 1.40 g/cm^3) a gold ring (d = 19.3 g/cm^3) a wood chip (d = 0.40 g/cm^3) plastic film (d = 0.92 g/cm^3) A 250-mL flask and stopper have a mass of 110.525 g. A 50.0-mL sample of gasoline is pipette into the flask, and the flask, stopper, and liquid have a mass of 145.028 g. Find the density of the gasoline. Density of Liquids and SolidsExplanation / Answer
1) higher denser compounds settle at bottom
wood chip will be at top most floating on plastic film.
Plastic film floats on aspirin. Aspirin floats on old ring
2) Mass of liquid = mass of flask with liquid - mass of empty flask
= 145.028 - 110.525 = 34.5 g
volume of gasoline = 50 ml
density = mass / volume = 34.5 g/ 50 ml = 0.69 g/ml
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.