3)A 100 mL sample of hard water is titrated with 22.4 mL of EDTA solution from p
ID: 490480 • Letter: 3
Question
3)A 100 mL sample of hard water is titrated with 22.4 mL of EDTA solution from problem 2. the same amount of MgCl2 is added as previously and the total volume of EDTA solution required is 22.44 mL.
A)What volume of EDTA is used titration the Ca2+ in the hard water?
B)how many moles of EDTA are there in the volume?
C)how many moles of Ca2+ are there in 100 mL of water?
D)assume all of the Ca2+ I'm the water come for CaCo3. how many moles of CaCo3 are in 1L of water?how many grams of CaCo3 are in 1L of water?
E)if 1 ppm CaCo3=1mg/liter, what is the water hardness in ppm CaCO3?
Note:
here are the answers to the first 2 questions if they are needed:
Explanation / Answer
Solution:
A)
Volume V1 of the sample hard water=100mL
Molarity M1 of the hard water=?
Volume V2 of EDTA solution =22.44mL
Molarity M2 of EDTA =? =0.0197M (from previous titrations)
We know that
V1xM1= V2X M2
Substituting the values we have
100mL x? M = 22.44ml x 0.0197M =0.004M
Since we know that the titration reaction of magnesium ion and calcium ion is similar the reactions are as follows
Mg2+ + EDTA4- MgEDTA2-
Ca2+ + EDTA4- CaEDTA2-
Since molarity(moles/L) is same for all the solutions, if we take the same molar solution of Mg2+ and Ca2+ solutions separately for titrations against the EDTA solution of molarity 0/0197M, then the volume of Ca2+ solution required will be the same volume as of Mg2+ solution and the volume of EDTA will be the same 22.44mL
The volume of EDTA is used titration the Ca2+ in the hard water = 22.44mL
B) Molarity of EDTA = 0.0197M
That is 1L (or 1000mL)of EDTA solution has= 0.0197moles
Therefore 22.44mL of EDTA solution has=(0.0197 x 22.44)/1000=0.0004moles
0.0004moles of EDTA are there in the volume
C) Molarity of Ca2+ solution= 0.004M
That is 1L (or 1000mL) of Ca2+ solution has= 0.004moles
Therefore 100mL of Ca2+ solution has= (0.004 x 100)/1000=0.0004moles
0.0004 moles of Ca2+ are there in 100 mL of water
D) CaCO3 Ca2+ + CO32-
1mole 1mole 1mole
This means 1mole of Ca2+ comes from 1mole of CaCO3
Therefore 0.0004moles Ca2+ comes from 0.0004 mole of CaCO3
Molecular mass of CaCO3 = (40+12+(16x3)=100U
1mole of CaCO3dissolved in 1L of water has = 100g of CaCO3
0.0004 mole of CaCO3dissolved in 1L of water has = (100g x 0.0004)/1of CaCO3
=0.04g
0.0004 moles of CaCO3 are there in 1L of water.
0.04 grams of CaCO3 are in 1L of water
E) 1gram= 1000mg
Hence 0.04 grams=1000 x0.04=40mg
1 ppm CaCO3=1mg/liter
40 grams of CaCO3 are in 1L of water =40ppm CaCO3
The hardness of water in ppm CaCO3 =40
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.