Print Calou ator uestion 23 of 25 Sapling Learning When the oxide of generic met
ID: 491376 • Letter: P
Question
Print Calou ator uestion 23 of 25 Sapling Learning When the oxide of generic metal Misheated at 25.0 C,only a negligible amount of M is produced. Mo, Fe Ms) ole) AG 291.2 kJ mol When this reaction is coupled to the conversion of graphite to carbon dioxide, it becomes spontaneous. Show that the reaction is in equilibrium, include What is the chemical equation of this coupled physical states, and represent graphite as C(s What is the thermodynamic equilbrium constant for the coupled reaction? 10 A Previous ® Give Up& View Solution 2 Check Answer 0Next ExitExplanation / Answer
Reaction 1: MO2(s) ------- M(s) + O2(g), Delta G1 = 291.2 kJ/mol
Reaction 2: C(s,graphite) + O2(g) ------------- CO2(g), Delta G2 = -386.2 kJ/mol (Data taken from my course book, change if your faculty has provided other information)
Net Reaction:
MO2(s) + C(graphite) ------- CO2(g) + M(s)
Delta G net = 291.2 - 386.2 = -95 kJ/mol
DeltaG = -RT ln(K)
-95000 = -(8.314)(298) ln(K)
ln(K) = 38.343
K = e^(38.343) = 4.493 * 10^(16)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.