Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the correct electron configuration of chlorine? 1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^5

ID: 491383 • Letter: W

Question

What is the correct electron configuration of chlorine? 1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^5 1s^2 2s^1 2p^6 3s^2 36p^6 1s^2 2s^2 2p^6 3s^1 3p^6 1s^2 2s^2 2p^6 3s^2 3p^6 If 92.8 grams of sodium nitrite is dissolved in sufficient water to prepare 2.3 L of water, the resulting solution has a molarity of: 0.890 M 1.34 M 0.58 M 1.92 M If 4C + S_8 rightarrow 4CS_2, how many moles of S_8 are required for the formation of 6.75 moles of CS_2? 13.5 2.00 15.0 1.69 Which of the following are examples of transition metals: Sb and I Fe and Zn Al and Ga Pm and Gd

Explanation / Answer

28) Cl has 17 electrons, hence the configuration will be

17Cl = 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5

Option A is the correct answer

29) sodium nitrite has the formula NaNO2

molar mass of NaNO2 = 23 + 14 + 2 * 16 = 23 + 14 +32 = 69 gm/mol

Number of moles of NaNO2 = mass/molar mass = 92.8/69 = 1.3449 moles

Molarity = number of moles of solute/volume of solution in L = 1.3449/2.3 = 0.58475M

correct answer is option C

30) 4 moles of CS2 is produced from one mole of S8

Moles of S8 required = 6.75/4 = 1.6875 moles

Correct answer is Option D

31) Correct answer is Option B as mentioned

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote