Ammonia is used as the feedstock to fertilizers production. In the Haber-Bosch p
ID: 491590 • Letter: A
Question
Ammonia is used as the feedstock to fertilizers production. In the Haber-Bosch process, the ammonia (NH3) is produced by reacting nitrogen (N2) with hydrogen (H2) via metal catalyst under high temperatures and pressures. The product stream is analyzed and found to contain 70.5 mole% NH3, 20.5 mole% N2 and 9.0 mole% H2. The feed to the reactor contains only N2 and H2. By performing the element balance for the process, calculate the fractional conversion on the limiting reactant and the theoretical percentage by which the other reactant is in excess.
Explanation / Answer
The reaction is as follows;
N2 + 3 H2 -----> 2 NH3
Finally we have 70.5 mol% NH3 , 20.5% N2 and 9.0 mol% H2
Nitrogen Balance:
Final Nitrogen moles = 70.5 moles + 2 x 20.5 moles = 111.5 moles Nitrogen element
So , initial Moles of Nitrogen element = 111.5 moles
Initial moles of N2 gas = 0.5 x 111.5 = 55.75 moles
Final Hydrogen moles = 3 x 70.5 moles + 2 x 9 moles = 229.5 moles
Initial moles of Hydrogen element =229.5 moles
Initial moles of Hydrogen gas = 114.75 moles
From equation 1 mol of N2 reacts with 3 moles of H2.
Here we have 55.75 moles of N2, so we required 55.75 x 3 = 167.25 moles of H2
but we have only 114.75 moles.
So, the limiting reactant is H2 and excess raecatant is N2
Theoritical moles of Ammonia formed = 2/3 x 114.75 = 76.5 moles
Frcational conversion of Ammonia = actual moles/theoritical moles
= 70.5 / 76.5
= 0.922
Amount of N2 required for Given hydrogen = 1/3 x 114.75 = 38.25 moles
Actual moles present = 55.75 moles
Percentage excess reactant = ((55.75 - 38.25)/55.75 ) x 100 = 31.4%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.