Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following reaction: CO( g )+2H2( g )CH3OH( g ) An equilibrium mixtu

ID: 491725 • Letter: C

Question

Consider the following reaction:
CO(g)+2H2(g)CH3OH(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [CO]= 0.115 M , [H2]= 0.116 M , and [CH3OH]= 0.190 M .

Part A

What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?

Consider the following reaction:
CO(g)+2H2(g)CH3OH(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [CO]= 0.115 M , [H2]= 0.116 M , and [CH3OH]= 0.190 M .

Part A

What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?

Explanation / Answer

equilibrium constant = K = [CH3OH] / [CO][H2]2

K = (0.190) / (0.115)(0.116)2

K = 0.190 / 0.00155 = 122.5

Therefore, equilibrium constant = 122.5

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote