Consider the following reaction: CO( g )+2H2( g )CH3OH( g ) An equilibrium mixtu
ID: 491776 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
CO(g)+2H2(g)CH3OH(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [CO]= 0.115 M , [H2]= 0.116 M , and [CH3OH]= 0.190 M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Consider the following reaction:
CO(g)+2H2(g)CH3OH(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [CO]= 0.115 M , [H2]= 0.116 M , and [CH3OH]= 0.190 M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Explanation / Answer
CO(g) + 2H2(g) <--------------------> CH3OH(g)
Kc = [CH3OH] / [CO][H2]2
[CH3OH] = 0.19 M
[CO] = 0.115 M
[H2] = 0.116 M
Kc = [0.19] / [0.115][0.116]2
Kc = 0.19 / 0.001547
Kc = 122.82
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.