Consider the following reaction: CO( g )+H2O( g )CO2( g )+H2( g ) K p=0.0611 at
ID: 537038 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
CO(g)+H2O(g)CO2(g)+H2(g)
Kp=0.0611 at 2000 K
A reaction mixture initially contains a CO partial pressure of 1358 torr and a H2O partial pressure of 1762 torr at 2000 K.
Explanation / Answer
CO(g) + H2O(g) CO2(g) + H2(g)
I 1358 1762 0 0
C -x -x +x +x
E 1358-x 1762-x +x +x
Kp = PCO2 PH2/PCO PH2O
0.0611 = x*x/(1358-x)(1762-x)
0.0611(1358-x)(1762-x) = x^2
x = 305.94
PCO2 = x = 305.94torr
PH2 = x = 305.94 torr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.