What is the vapor pressure of a substance at 308.1 K. if it has a vapor pressure
ID: 492557 • Letter: W
Question
What is the vapor pressure of a substance at 308.1 K. if it has a vapor pressure of 73.15 torr at 286.6. Its heat of vaporization is 25.44 kJ/mol. A substance has a vapor pressure of 77.86 mm Hg at 318.3 K and a vapor pressure of 161.3 mmHg at 340.7 K. Calculate its heat of vaporization in kJ/mol. What is the mole fraction of calcium chloride in 3.35 m CaCl_2 (aq)? I he molar mass of CaCl_2 is 111.0 g/mol and the molar mass of water is 18.02 g/mol. What is the molality of ethanol. C_2H_5OH. in an aqueous solution that is 48.2% ethanol by mass? What is the mole fraction of urea, CH_4N_2O, in an aqueous solution that is 46% urea by mass? What volume of a 0.850 M solution of CaCl_2 contains 1.28 g of solute? the density of the solution is 1.128 g/mL. What is the volume of a 27.0% (by mass) solution. s 162.9 mL. the density of the mass of solute in this solution ?Explanation / Answer
3)
T1 = 286.6 K
T2 = 308.1 K
P1 = 73.15 torr
P2 = ?
Hvap = 25.44 KJ/mol = 25440.0 J/mol
use:
ln(P2/P1) = (Hvap/R)*(1/T1 - 1/T2)
ln(P2/73.15) = (25440.0/8.314)*(1/286.6 - 1/308.1)
ln(P2/73.15) = 3060*(2.43E-4)
P2 = 154.1 torr
Answer: 154.1 torr
i am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.