Determine the volume (in m3) required for an aerated lagoon to treat a domestic
ID: 492610 • Letter: D
Question
Determine the volume (in m3) required for an aerated lagoon to treat a domestic plus industrial waste flow of 0.30 Mgal/d with an average BOD of 600 mg/l. The temperature extremes anticipated for the lagoon contents range from 10C in winter to 35C in summer. Minimum BOD reduction through the lagoon should be 75%. During laboratory treatability studies, the wastewater exhibited the following characteristics: k20°C (reaction rate coefficient at 20°C) = 0.68 per day, (temperature coefficient) =1.047.
Explanation / Answer
S/S0 = 1 / (1 + (kTV/Q))
where,
S0 = BOD in domestic and industrial waste water
= 600 mg/l
S = Final BOD after minimum 75% reduction
= 150 mg/l
Q = Flow rate of waste water
= 0.30 Mgal/day
kT = rection rate coefficient for specific temperature (day-1)
Now, kT = k20 (T-20)
k20 = rection rate coefficient at 20 deg C (day-1)
= 0.68 day-1
= temperature coefficient
= 1.047
Hence, k30 = 0.68 (1.047)(30-20)
= 1.076 day-1
and, k10 = 0.68 (1.047)(10-20)
= 0.430 day-1
Volume of Lagoon during summer (30 deg C),
S/S0 = 1 / (1 + (k30V/Q))
(150/600) = 1 / (1 + (1.076 x V/0.3))
V = 0.84 Mgallon
Volume of Lagoon during Winter (10 deg C),
S/S0 = 1 / (1 + (k10V/Q))
(150/600) = 1 / (1 + (0.430 x V/0.3))
V = 2.09 Mgallon
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.