An experiment calls for you to use 200. mL 1.0 M HNO_3 solution. All you have av
ID: 493175 • Letter: A
Question
An experiment calls for you to use 200. mL 1.0 M HNO_3 solution. All you have available is a bottle of 6.0 M HNO_3 How would you prepare the desired solution? (MM: HNO_3 = 63.02 g/mol) In the laboratory 6.67 g of Sr(NO_3)_2 in dissolved in enough water to form 0.750 L. A 0.100 L sample is withdrawn from this stock solution and titrated with a 0.0460 M solution of Na_3PO_4. a. What is the concentration of the Sr(NO_3)_2 stock solution? b. Write a balanced molecular equation for the titration reaction. C. How many millilitiers of the Na_3PO_4 Solution are required to all the Sr^2+ ions in the 0.100 L sample? (MM's: Sr(NO_3)_2 = 211.64; Na_3PO_4 = 163.94)Explanation / Answer
Ans. 1.
M1V1 = M2V2 - equation 1
M1= molarity of solution 1, V1= volume of solution 1 ; [Stock HNO3, 6.0 M]
M2= molarity of solution 2, V2= volume of solution 2 ; [Final solution, 1.0 M]
Given,
M1 = 6.0 M ; V1= ?
M2 = 1.0 M ; V2 = 200.0 mL
Putting the values in equation 1-
6.0 M x V1 = 1.0 M x 200.0 mL
Or, V1 = (1.0 M x 200.0 mL) / 6.0 M = 33.33 mL
Preparation: Take 33.33 mL of stock HNO3 in a 200.0- mL standard volumetric flask. Make the final volume upto the mark with distilled water. The resultant solution is 1.0 M, 200.0 mL.
Ans. 2.a. Moles of Sr(NO3)2 = Mass/ molar mass
= 6.67 g / (211.64 g/mol)
= 0.0315 mol
Concertation of Sr(NO3)2 solution = number of moles / volume of solution in L
= 0.0315 mol / 0.750 L
= 0.0420 mol/ L
= 0.0420 M
Thus, Concertation of resultant Sr(NO3)2 stock solution = 0.0420 M
2A. Balanced reaction- 2 Na3PO4(aq) + 3 Sr(NO3)2(aq) = 6 NaNO3(aq) + Sr3(PO4)2(s)
Stoichiometry: 2 mol Na3PO4 reacts with 3 mol Sr(NO3)2 to form 6 mol NaNO3 and 1 mol Sr3(PO4)2.
2C. Sr2+ is precipitated as Sr3(PO4)2(s)
Stoichiometry: 2 mol Na3PO4 is required per 3 mol Sr(NO3)2 for complete precipitation.
1 mol Sr(NO3)2 has 1 mol Sr2+.
So,
Moles of Sr2+ in sample = Molarity of solution x Volume (in L) taken for titration
= 0.0420 M x 0.100 L
= 0.00420 moles
Now, using stoichiometry :
3 mol Sr(NO3)2 is precipitated by 2 mol Na3PO4
Or, 1 mol - - - - (2/3) mol Na3PO4
Or. 0.0042 mol - - - (2/3) x 0.0042 mol Na3PO4
= 0.0280 mol Na3PO4
Thus, number of moles of Na3PO4 required for complete precipitation = 0.0280 mol
Required volume (in L) of Na3PO4 =number of moles required / Molarity of solution
= 0.0280 mol / 0.0460 M
= 0.60900 L
= 609.00 mL ; [1 L = 1000 mL]
Thus, required volume of 0.0460 M Na3PO4 solution = 609.00 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.