Question 7 of 17 incorrect Incorrect Consider the decomposition of a metal oxide
ID: 493469 • Letter: Q
Question
Question 7 of 17 incorrect Incorrect Consider the decomposition of a metal oxide to its elements, where M represents a generic metal. Map Substance (kJ/mol) M203 10.10 M(s) O2(g) What is the standard change in Gibbs energy for the reaction, as written, in the forward direction? Number AG 10.10 kJI mol What is the equilibrium constant of this reaction, as written, in the forward direction at 298 K? Number What is the equilibrium pressure of O2(g) over M(s) at 298 K? Number bare A Previous Give Up & view solution Check Answer 0 Next a ExitExplanation / Answer
Apply
dG° = G°products - G°rectants
dG° = 2*M + 3/2*O2 - (M2O3)
dG° = 2*0+ 3/2*0 - (-10.10)
dG° = 10.10 kJ/mol
b)
for K, we can relate, in equilibrium:
dG = dG° + RTln(Q)
Q in equilbirium, Q = Kc
dG° = we know it, dG = 0 in equilibrium, so
dG° = -RT*ln(K)
K = exp(-dG/(RT))
dG = 10.10 kJ = 10100 J/mol
K = exp(-10100 /(8.314*298))
K = 0.01696
then...
equilibrium pressure of O2 over M(s)
Relate:
Kc = Kp
Kp = Kc*(RT)
Kp = 0.01696*(0.082*298) = 0.41443
then...
Kp = (P-O2)^(3/2) (only for O2, since all other are solids, so activities = 1)
0.41443 = (P-O2)^(3/2)
(0.41443)^(2/3) = (P-O2)
P-O2 = 0.55586 atm
1 atm = 1.01325 bar
P-O2 = 0.55586 atm * 1.01325 bar/atm = 0.5632 bar
"Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. According to Chegg's Q&A Guidelines, we are only allowed to answer to one questions per Q&A."
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.