Sample Exam lll.docx 100% as Charts Styles 5. (0 points) A solution contains La\
ID: 494228 • Letter: S
Question
Sample Exam lll.docx 100% as Charts Styles 5. (0 points) A solution contains La" and Scy" ions. A50.00 mL aliquot is taken, 10.00 mL ofpH-8.00 buffer is added, and the solution is titrated with 0,003142 M disodium EDTA. It required 21.37 mL of the EDTA solution to reach the first equivalence point and a total of45.88 mL to reach the second. (Hint: Think of the sequence.) a) What are the concentrations of lanthanum and scandium ions in the original solution? c) If a total of50.00 mL of the EDTA solution is added, what is the concentration of the EDTA ion in the resulting solution? words: 205 of 697 HL 1 Pages: 3 of 6Explanation / Answer
La3+ and SC3+ make a solution.
Aliquot = 50 ml
Buffer = 10 ml, pH = 8
Solution titrated with = 0.003142 M disodium EDTA
I equivalent solution = 21.37 ml
II equivalent solution = 45.88 ml
1) La3+ = 0.001540 M
SC3+ = 0.001343 M
Atomic Mass of La = 138.90 amu
Atomic Mass of Sc = 44.955 amu
Moles of EDTA added to the solution = (0.003142 M) x 21.37 mL (or 0.02137 L)
= 0.003142 M x 0.02137 L = 0.000067144 mol or 6.714 x 10-5 mol
Excess moles of EDTA = (0.003142 M) x 45.88 mL (or 0.0458 L)
= 0.003142 M x 0.04588 L = 0.00014415 mol or 1.44 x 10-4 mol
Concentration of La3+ = 1.44 x 10-4 mol / 0.010 L
= 0.00154 M
Concentration of Sc3+ = 6.714 x 10-5 mol / 0.050 L
= 134.28 x 10-5 mol or 0.0013428 M
2) 1.1 x 10-12
Concentration of EDTA which remains free = (0.003142 M) x (45.88 mL - 21.37 mL) (or 0.0458 L - 0.02137 L)
= 0.003142 M x 24.51 mL (or 0.02451 L)
=0.07701042 M/L or 0.00007701042 M or 7.7 x 10-5 M
So, concentration of Sc3+ which remains free = (7.7 x 10-5 M) - 6.714 x 10-5 M
= 0.0000113342 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.