Consider the following reaction: NH4HS( s )NH3( g )+H2S( g ) An equilibrium mixt
ID: 494791 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
NH4HS(s)NH3(g)+H2S(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [NH3]= 0.270 Mand [H2S]= 0.360 M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Consider the following reaction:
NH4HS(s)NH3(g)+H2S(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [NH3]= 0.270 Mand [H2S]= 0.360 M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Kc =Explanation / Answer
For the reaction,
NH4HS(s) <---> NH3(g) + H2S(g)
Equilibrium Constant will be,
Kc = [NH3].[H2S]
Since NH4HS is in solid state
Equilibrium concentrations of the products are given
[NH3] = 0.270M
[H2S] = 0.360M
So,
Kc = 0.270*0.360
Kc = 0.0972
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.