Consider the following reaction: NH4HS( s )NH3( g )+H2S( g ) An equilibrium mixt
ID: 902924 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
NH4HS(s)NH3(g)+H2S(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [NH3]= 0.288 Mand [H2S]= 0.350 M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Consider the following reaction:
NH4HS(s)NH3(g)+H2S(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [NH3]= 0.288 Mand [H2S]= 0.350 M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Kc =Explanation / Answer
NH4HS(s) NH3(g)+H2S(g)
Given the equilibrium concentration of [NH3] = 0.288 M
and [H2S] = 0.350 M
The equilibrium constnat of the above reaction is Kc = ( [NH3(g)][H2S(g) ] ) / ([NH4HS(s) ])
But at equilibrium the concentration of solids will not effect the equilibrium constant , so [NH4HS(s) ]=1
Then Kc = [NH3(g)][H2S(g) ]
= 0.288 M x 0.350 M
= 0.101 M2
Therefore the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature is 0.101
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.