Solid iodine has a vapor pressure of 1.0 mmHg at 39 degree C. How many moles of
ID: 496920 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
Q20
P° = 1 mm Hg, T = 39|C = 312 K
moles of I2, for V = 500 mL
apply Ideal gas law:
PV = nRT
n = PV/(RT)
R = 62.4 mm HG * L / molK
n = PV/(RT)
n = 1*0.5 / (62.4*312 ) = 0.00002568211 moles of Iodine will be present
"Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. According to Chegg's Q&A Guidelines, we are only allowed to answer to one questions per Q&A."
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.