Solid lead (IT) s ydrogen sulfide gas. ulfide reacts with aqueous hydrochloric a
ID: 545591 • Letter: S
Question
Solid lead (IT) s ydrogen sulfide gas. ulfide reacts with aqueous hydrochloric acid to produce solid lead (11) (a) Write the balanced equation for the reaction given above? (b) If 19 grams of lead (IT) sulfide react with 18 grams of hydrochloric acid, how much solid lead (II) chloride can be formed? (c) What is the limiting reagent for the reaction? (d) How many grams of hydrogen sulfide gas is formed? (e) How much of the excess reagent is left over in this reaction? (O If 5.9 grams of solid lead (II) chloride are formed in the reaction, what is the percent yield of this reaction?Explanation / Answer
a)
Balanced chemical equation is:
PbS + 2 HCl ---> PbCl2 + 2 H2S
b)
Molar mass of PbS,
MM = 1*MM(Pb) + 1*MM(S)
= 1*207.2 + 1*32.07
= 239.27 g/mol
mass(PbS)= 19.0 g
number of mol of PbS,
n = mass of PbS/molar mass of PbS
=(19.0 g)/(239.27 g/mol)
= 7.941*10^-2 mol
Molar mass of HCl,
MM = 1*MM(H) + 1*MM(Cl)
= 1*1.008 + 1*35.45
= 36.458 g/mol
mass(HCl)= 18.0 g
number of mol of HCl,
n = mass of HCl/molar mass of HCl
=(18.0 g)/(36.458 g/mol)
= 0.4937 mol
Balanced chemical equation is:
PbS + 2 HCl ---> PbCl2 + 2 H2S
1 mol of PbS reacts with 2 mol of HCl
for 0.0794 mol of PbS, 0.1588 mol of HCl is required
But we have 0.4937 mol of HCl
so, PbS is limiting reagent
we will use PbS in further calculation
Molar mass of PbCl2,
MM = 1*MM(Pb) + 2*MM(Cl)
= 1*207.2 + 2*35.45
= 278.1 g/mol
According to balanced equation
mol of PbCl2 formed = (1/1)* moles of PbS
= (1/1)*0.0794
= 7.941*10^-2 mol
mass of PbCl2 = number of mol * molar mass
= 7.941*10^-2*2.781*10^2
= 22.1 g
Answer: 22.1 g
c)
PbS is limiting reagent
d)
According to balanced equation
mol of H2S formed = (2/1)* moles of PbS
= (2/1)*0.0794
= 0.1588 mol
mass of H2S = number of mol * molar mass
= 0.1588*34
= 5.4 g
Answer: 5.40 g
e)
According to balanced equation
mol of HCl reacted = (2/1)* moles of PbS
= (2/1)*0.0794
= 0.1588 mol
mol of HCl remaining = mol initially present - mol reacted
mol of HCl remaining = 0.4937 - 0.1588
mol of HCl remaining = 0.3349 mol
Molar mass of HCl,
MM = 1*MM(H) + 1*MM(Cl)
= 1*1.008 + 1*35.45
= 36.458 g/mol
mass of HCl,
m = number of mol * molar mass
= 0.3349 mol * 36.458 g/mol
= 12.21 g
Answer: 12.2 g of HCl is left
f)
% yield = actual mass*100/theoretical mass
= 5.9*100/22.1
= 26.7 %
Answer: 26.7 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.