The reaction of 0.779 g K with O_2 forms 1.417 g potassium , a substance used in
ID: 498257 • Letter: T
Question
The reaction of 0.779 g K with O_2 forms 1.417 g potassium , a substance used in self-contained breathing devices Determine the formula for potassium a.KO_2 b. KO c. K_2 O_2 d. K_2 O e. KO If 4.49 g NaNO_3 is dissolved in enough water make 250.0 mL of solution, what is the molarity of to sodium nitrate solution? a. 1.80 times 10^-2 M b. 5.28 times 10^-2 M c. 2.11 times 10^-1M d. 1.32 times 10^-2 If 25.00 mL of 1.50 M HCI(aq) is diluted with water to a volume of 750.0 mL, what is the molarity of the diluted HCl (aq)? a. 2.22 times 10^-2 M b. 5.00 times 10^-2 c. 2.07 times 10^-3 M d. 4.50 times 10^3 M e. 1.35 times 10^3 MExplanation / Answer
17) Ans. (a) KO2
18) Ans. (c)
no.of moles - mass in grams / molar mass - 4.49 g / 85 g/ mol
molarity - no.of moles / volume in litre - 4.49 /(85 x 0.250) - 0.211 M
19) Ans (b) 5.00 x10^-2
25 ml to 750 ml means 30 Times dilution.I.e)1.50 M /30 - 0.05 M
20) Ans (d) 0.27
M1 V1 = M2 V2 ,
V1 = 0.20 M x 4.0 L/3.0 M=0.27 L
21) Ans (a) 1.5 x 10^-13
-log H+= 12.83
H+ = 10^(-12.83)= 1.5 x 10^-13
22) Ans (b) 4.01 L
according to stoichiometry 65.3 g Zn needs 73 g HCl.
so 25 g Zn needs 73 x 25 /65.3 = 27.95 g HCl
no.of moles of HCl = 27.95/36.5 = 0.77 moles of HCl
3.05 M HCl means 3.05 moles in 1 litre.
So 0.77 moles in 3.05/0.77= 4
That is four times dilution I.e) 4.01 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.