Given the following: You have a [hormone] plasma = 1 µM, which is 60 % bound by
ID: 49836 • Letter: G
Question
Given the following: You have a [hormone]plasma = 1 µM, which is 60 % bound by plasma proteins. The liver enzyme responsible for metabolizing this hormone does so at a constant rate per [hormone]; i.e., the enzyme follows first-order kinetics. The decay constant, kel, is 0.578. Calculate the t1/2 and then determine the [hormone]plasma 6 half-lives later. Fill in the following table below.
Number of half-lives
Time passed
[Hormone]plasma
1
2
3
4
5
6
Number of half-lives
Time passed
[Hormone]plasma
1
2
3
4
5
6
Explanation / Answer
t1/2 = (0.693/ k) = (0.693/0.578) = 1.2 sec (since unit is not given, I have assumed it to be second).
N0 = initial concentration of the hormone is given = 1micro mole. One enzyme can bind only one reactant at a time. It is also given that 60% of the hormone is bound to plasma proteins. So, only 40% of this hormone i.e. 0.40 micromole will be able to react with the enzyme. So, N0 = 0.40
After one half life, the final concentration Nt1= 0.20 micromole. Amount of hormone present in plasma will be = 0.20 + 0.60 = 0.80 micromole.
After second half life, the final concentration will be half of Nt1 , i.e. Nt2 = 0.10 micromole. Amount of hormone present in plasma will be = 0.10 + 0.60 = 0.70 micromole. ,
So, the table will be:-
Number of half-lives
Time passed (in sec)
[Hormone]plasma (in micromole)
1
1.2
0.20 +0.60 = 0.80
2
2.4
0.10 +0.60 = 0.70
3
3.6
0.05+0.60
4
4.8
0.025+0.60
5
6.0
0.0125 +0.60
6
7.2
0.00625 +0.60
Number of half-lives
Time passed (in sec)
[Hormone]plasma (in micromole)
1
1.2
0.20 +0.60 = 0.80
2
2.4
0.10 +0.60 = 0.70
3
3.6
0.05+0.60
4
4.8
0.025+0.60
5
6.0
0.0125 +0.60
6
7.2
0.00625 +0.60
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.