You are asked to prepare 500. mL of a 0.100 M acetate buffer at pH 5.10 using on
ID: 499605 • Letter: Y
Question
You are asked to prepare 500. mL of a 0.100 M acetate buffer at pH 5.10 using only pure acetic acid (MW = 60.05 g/mol, pK_a = 4.76), 3.00 M NaOH, and water. Answer the following questions regarding the preparation of the buffer. How many grams of acetic acid will you need to prepare the 500 mL buffer? Note that the given concentration of acetate refers to the concentration of all acetate species in solution. What volume of 3.00 M NaOH must you add to the acetic acid to achieve a buffer with a pH of 5.10 at a final volume of 500 mL? (Ignore activity coefficients.) Pour the beaker contents into a 500 mL volumetric flask. Rinse the beaker several times and add the rinses to the flask. Swirl the flask to mix the solution. Add water to the mark to make the volume 500 mL. Stopper the flask and invert how many times to ensure complete mixing? 1 2 20Explanation / Answer
Q2.
V of NaOH required fo achieve 5.10 at V =500 mL
so...
initially, we have:
mol of acid = mass/MW = 3/60 = 0.05mol = 50 mmol of acid
for a pH = 5.10
we need
pH = pKa + log(A-/HA)
5.10 = 4.75 + log(A-/HA)
10^(5.1-4.75) = (A-/HA)
2.2387 = (A-/HA)
A- = formed when NaOH is added
HA = left after reaction between acid nad NaOH
so
initially
mmol of HA = 50
mmol of A- = 0
after adding, mmol of base = Mbase*Vbase = 3*Vbase
mmol of HA = 50 - 3*Vbase
mmol of A- = 0 + 3*Vbase
so
2.2387 = (A-/HA)
2.2387 *(50 - 3*Vbase) = 3*Vbase
2.2387 *(50) - 3*2.2387 *Vbase = 3*Vbase
111.935-6.7161Vbase = 3Vbase
(3+6.7161)*Vbase = 111.935
Vbase = 111.935/(3+6.7161) = 11.520 mL required
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.