Chemistry 2 50.0 mL of a solution of 0.20M HCOOH (K_a = 1.8 times 10^4) is titra
ID: 499727 • Letter: C
Question
Chemistry 2 50.0 mL of a solution of 0.20M HCOOH (K_a = 1.8 times 10^4) is titrated against 0.30M solution of KOH. What is the pH after the addition of 60.0 mL of KOM? 0.133 0.875 13.125 1.14 12.86 Show Work: Three questions worth 16 points total. Clearly write the equation and show the steps for all questions Determine the pH of a 0.43 M C_5H_5NHCl (pyridinium chloride) solution. The K_b of C_5H_5N (pyridine, a weak base) is 1.7 times 10^-9. The relevant equation is: C_5H_5NH^+(aq) + H_2O(l) C_5H_5N(aq) + H_3O^+(aq) Determine the molar solubility of Ca_3(PO_4)_2 in a solution containing 0.200 M K_3PO_4. The K_sp for Ca_3(PO_4)_2 is 1.2 times 10^-26.Explanation / Answer
Q22.
V = 50 mL of acid
M = 0.5 M of acid
Ka = 1.8*10^-4 of acid
M = 0.3 M of base
V = 60 mL of base
so..
pH at this point:
mmol of acid = MV = 50*0.20 = 10 mmol of acid
mmol of base = MV = 60*0.3 = 18 mmol of base
note thta we are over the tequivalnece point, so expect a very high pH due to OH- presence
mmol of base left = 18-10 = 8 mmol of base left
Vtotal = 50+60 = 110 mL
[OH-] = mmol / mL = 8/110 = 0.07272 M
pOH = -log(OH) = -log(0.07272) = 1.1383
pH = 14-pOH = 14-1.1383 = 12.8617
beswt answer is E
Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. According to Chegg's Q&A Guidelines, we are only allowed to answer to one questions per Q&A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.