Chemistry 2 The pOH of a solution at 25 degree C in which [H degree] = 2.45 time
ID: 499728 • Letter: C
Question
Chemistry 2 The pOH of a solution at 25 degree C in which [H degree] = 2.45 times 10^8 M is: Impossible to determine 7.61 6.39 7.16 6.84 A buffer solution contains 0.400 mol HNO_2 and 0.400 NaNO_2 in a 1.00 L solution. (K_a for HNO_2 is 4.5 times 10^-4). A small amount of NaOH (0.050 moles) is added to the buffer solution. What is the pH after addition of NaOH? 3.46 3.35 3.24 3.50 4.50 Find the percent dissociation (aka percent ionization) of 0.455 M phenol (C_6 H_5 OH; K-a = 1.3 times 10^-10) 5.92 times 10^-11 7.69 times 10^-6 1.69 times 10^-5 1.69 times 10^-3 7.69 times 10^-4Explanation / Answer
Q19
first, find pH:
pH = -log(H+)
pH = -log(2.45*10^-8)
pH = 7.610
so..
at 25°C, we know that
14 = pH + pOH
so
pOH = 14-pH
pOH = 14-7.610
pOH = 6.39
which is basic, choose C
Q.20
first, identify the amount of acid and base present
mmol of acid = 0.4
mmol of conjugate = 0.4
after adding 0.05 mmol of strong base, expect
HNO2 + OH- = H2O + NO2 fromation
so: acid decreases, conjugate is formed
mmol of acid = 0.4 - 0.05 = 0.35
mmol of conjugate = 0.4 +0.05 = 0.45
substitute in pH equation of buffer
pH = pKa + log(NO2/HNO2)
pKa = -log(Ka) = -log(4.5*10^-4) =3.346
pH = pKa + log(NO2/HNO2)
pH = 3.346 + log(0.45/0.35)
pH = 3.45514
choose a
Q21
% dissociation for acid = [H+]/M * 100%
so...
M = 0.455
and
[H+] = from dissociation constant.
Ka = [H+][C6H5O-]/[C6H5OH]
1.3*10^-10 = x*x/(0.455-x)
x = 7.69*10^-6
so
[H+] = 7.69*10^-6
%dissociation = (7.69*10^-6) / (0.455) * 100 = 0.00169 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.