Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the pH of a 0.001 M NaH_2PO_4/0.001 M Na_2HPO_4 solution? (A) 1.45. (B)2

ID: 500108 • Letter: W

Question

What is the pH of a 0.001 M NaH_2PO_4/0.001 M Na_2HPO_4 solution? (A) 1.45. (B)2.12. (C) 3.67. (D) 4.29. (E) 5.97. (G) 6.55. (H) 7.21. (I) 8.55. (J) 9.54. Prepare a solution of 1 liter of 0.0010 M acetic acid/0.0010 M sodium acetate. Add 0.0002 mole of HCI. What is the pH of the new solution? (A) 3.67. (B) 4.02. (C) 4.32. (D) 4.57. (E) 4.65. (G) 4.74. (H) 4.84. (I) 4.92. (J) 5.44. Calculate the aqueous molar solubility of AgBr. (A) 4.5 times 10^-9. (B) 6.7 times 10^-5 (c) 9.1 times 10^-9. (D) 8.3 times 10^-14. (E) 7.07 times 10^-7. (G) 4.49 times 10^-4. (H) 3.4 times 10^12. (I) 0.012. (J) 0.34.

Explanation / Answer

SOLUTION:

Q14.

pH = pKa + log[Conjugated base] / [acid] ; pKa = 7.2

pH = 7.2 + log[Na2HPO4] / [NaH2PO4]

pH = 7.2 + log[0.001] / [0.001] = 7.2 + 0 = 7.2

Hence part (h) is correct answer.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote