Ethyl chloride (C2H5Cl), a substance used as a topical anesthetic, is prepared b
ID: 501284 • Letter: E
Question
Ethyl chloride (C2H5Cl), a substance used as a topical anesthetic, is prepared by reaction of ethylene with hydrogen chloride: C2
1)How much PV work is done (in kilojoules), if 84.0 g of ethylene and 130 g of HCl are allowed to react at atmospheric pressure and the volume change is -67.1 L ?
2)What is the value of E (in kilojoules) for the reaction.
3)A reaction is performed in a water bath initially at 23°C which decreases to 15°C by the end of the reaction. For this reaction the sign of heat transfer is ________, and the reaction is classified as ________.
Explanation / Answer
PV work is done (in kilojoules), if 84.0 g of ethylene and 130 g of HCl are allowed to react at atmospheric pressure and the volume change is -67.1 L ?
1 atm = 101.325 kPa
P delta V =1 am * ( -67.1 L )
( -67.1 L )*101.325 x10^-3 KJ
=-6.7989075 Kj
=========================================================================================================================================
formula is H = E + nRT
no. of mole of 84.0g of ethylene = 84/((12x2+1x5+35.5)) = 1.3
no. of mole of 130g HCl = 130/(1+35.5) = 3.56
E = 6.79/1.3 = 5.22 kJ/mol
H=E+P (V)
-72.3 kJ = E - 5.2 2
E = -67.12 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.