Consider the titration of a 26.0 -- mL sample of 0.175 M CH3NH2 with 0.155 M HBr
ID: 501347 • Letter: C
Question
Consider the titration of a 26.0 -- mL sample of 0.175 M CH3NH2 with 0.155 M HBr.
Initial pH= 11.94
volume of added acid required to reach the equivalence point: 29.4 mL
the pH at 4.0 mL of added acid: 11.45
the pH at one-half of the equivalence point: 10.64
Part E the pH at the equivalence point Express your answer using two decimal places. pH Submit My Answers Give Up Part F the pH after adding 6.0 mL of acid beyond the equivalence point Express your answer using two decimal places. pH Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
part E)
total volume at equivalence point = 26 + 29.4 = 55.4 mL
[CH3NH3+] = (26 x 0.175) / 55.4 = 0.082 M
pOH = 1/2 [pKw + pKb + logC]
pKb = 3.38 standard value
pOH = 1/2 [14 + 3.38 + log 0.082]
pOH = 8.14
pH = 14 - 8.14
pH = 5.86
partF) millimoles of acid added = (29.4 + 6.0) x 0.155 = 5.487
millimoles of base present = 26 x 0.175 = 4.55
5.487 - 4.55 = 0.937 millimoles acid left
[HBr] = 0.937 / 61.4 = 0.0152 M
pH = - log [H+]
pH = - log [0.0152]
pH = 1.82
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.