Consider the titration of a 26.2 mL sample of 0.125M RbOH with 0.105M HCl. Deter
ID: 841045 • Letter: C
Question
Consider the titration of a 26.2 mL sample of 0.125M RbOH with 0.105M HCl. Determine each of the following:
A. the initial pH (Express your answer using two decimal places.)
B. the volume of added acid required to reach the equivalence point
C. the pH at 5.8mL of added acid (Express your answer using two decimal places.)
D. the pH at the equivalence point (Express your answer as a whole number.)
E. the pH after adding 5.8mL of acid beyond the equivalence point (Express your answer using two decimal places.)
Thanks!
Explanation / Answer
RbOH is strong base and HCl is strong acid , hence both dissociate completly to give OH- and H+ ions
A) initial pH = 14+log [OH-] = 14 -log ( 0.125) = 13.1
B) at equivalence point acid moles = base moles , hence 0.105 x V = 0.125 x 26.2
V = 31.2 ml
C) acid moles added = MV = 0.105 x 5.8/1000 = 0.00061
now net base moles = ( 0.125x26.2/1000) - 0.00061 = 0.002665
vol = 5.8+ 26.2 = 32 ml = 0.032 L ,
now [OH-] = 0.002665/0.032 = 0.0833
pH = 14 +log ( 0.0833) = 12.92
D) at equivalence point pH = 7 ( neutral)
E) excess H+ moles = ( 0.105x5.8/1000) = 0.000609
total vol = ( 26.2 + 31.2+5.8) = 63.2 ml = 0.0632 L
[H+] = ( 0.000609/0.0632) = 0.009636
pH = -log ( 0.009636) = 2.02
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.