What is the density (in g/L) of argon at 419 K and under 1 356 atm of pressure?
ID: 501510 • Letter: W
Question
What is the density (in g/L) of argon at 419 K and under 1 356 atm of pressure? What is the molar mass of a gas which occupies 36.6 L at 379 K under 1 684 atm of pressure and has a mass of 20 9 grams? What is the pressure (in atm) of 25.1 g of oxygen which occupies 32 2 L at 417 K? What is the temperature (in K) of 25 9 g of carbon monoxide which occupies 31 L at 751 torr? What is the volume (in L) of 32.5 g of carbon dioxide a! 442 K and 721 torr? What mass (in g) of carton dox.de occupies a 33.9 L container at 312 K under 0 893 atm of pressure?Explanation / Answer
1) pressure = 1.356 atm
temperature = 419 K
PV = n RT
P = d R T / M
1.356 = d x 0.0821 x 419 / 39.95
d = 1.575
density = 1.575 g/L
2)
volume = 36.6 L
pressure = 1.684
temperature = 379 K
P V = n R T
1.684 x 36.6 = n x 0.0821 x 379
n = 1.9808
moles = mass / moalr mass
1.9808 = 20.9 / molar mass
molar mass of unknown = 10.55 g/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.