1. a pickling solution for preserving food is prepared by dissolving 270g of NaC
ID: 501828 • Letter: 1
Question
1. a pickling solution for preserving food is prepared by dissolving 270g of NaCl in 3.8L of water. calculate the osmolarity of the solution.
2. why are the questions for the 8th edition of fundamentals of general, organic, and biological chemistry not answered? i'm paying to find answers in volume 8 and have to find them in volume 7. the question numbers don't coincide, and sometimes the answers aren't there. chegg is great because it explains the solutions step by step for me and finding them in volume 7 is better than nothing; i can't get such detailed explanations from my professor. can the fact that what i'm paying for isn't actually there be remedied? thanks.
Explanation / Answer
Given: Mass of NaCl = 270g
volume of water = 3.8L
NaCl dissociates completely in water to form Na+ ions and Cl- ions. Thus, for every mole of NaCl, 2 mol ions are produced. The osmolarity of the solution will be twice the molarity.
So, first calculate the molarity of the solution as:
Moles of NaCl = 270g/58.44g/mol = 4.62 moles
molarity of NaCl solution = 4.62 moles NaCl/3.8L = 1.22M
Thus, Osmolarity = 2*molarity of NaCl = 2*1.22M = 2.44
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.