Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the p_H of a solution containing 0.22 M acetic acid and 0.13 M sodium

ID: 501847 • Letter: C

Question

Calculate the p_H of a solution containing 0.22 M acetic acid and 0.13 M sodium acetate. (K_s of acetic acid = 1.8 times 10^-s) 14. Practice 5: Determine the number of moles of sodium acetate that must be added to 250.0 mL of 0.16 M acetic acid in order to prepare a p_H 4.70 buffer (K_a. = 1.76 x 10^-s). 15. Using the Common Ion Effect: Calculate the p_H of a 1.2 times 10^-3 solution of H_2CO_3, when 1.0 times 10^-2 NaHCO_3, is added. K _af of H_2 CO_3, = 4.3 times 10^-7 16 Acid-Base Titrations A) Strong acid - Strong Base calculate the p_OH and the p_H of a solution in which 10.0 mL of 0.100 M HCl is added to 25.0 mL of 0.100 M NaOH.

Explanation / Answer

15) mixture of H2CO3 and NaHCO3 act as acidic buffer

pH = pKa + log [NaHCO36] / [H2CO3]

pKa = - log Ka = - log [4.3 x 10-7] = 6.37

pH = 6.37 + log [0.01]/[0.0012]

pH = 7.29

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote