Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the volume of gas in liters? Atmospheric pressure = 765 mmHg Volume of h

ID: 501942 • Letter: W

Question

What is the volume of gas in liters?

Atmospheric pressure = 765 mmHg

         Volume of hydrogen gas collected = 60 mL

         Temperature = 25oC

         Partial pressure of water at 25oC = 23.8 mmHg

              Temperature

                     (°C)

    Partial Pressure of Water

                 (mm Hg)

                       15

                      12.8

                       16

                      13.6

                       17

                      14.5

                       18

                      15.5

                       19

                      16.5

                       20

                      17.5

                       21

                      18.6

                       22

                      19.9

                       23

                      21.0

                       24

                      22.4

                       25

                      23.8

                       26

                      25.2

                       27

                      26.7

                       28

                      28.3

                       29

                      30.0

                       30

                      31.8

              Temperature

                     (°C)

    Partial Pressure of Water

                 (mm Hg)

                       15

                      12.8

                       16

                      13.6

                       17

                      14.5

                       18

                      15.5

                       19

                      16.5

                       20

                      17.5

                       21

                      18.6

                       22

                      19.9

                       23

                      21.0

                       24

                      22.4

                       25

                      23.8

                       26

                      25.2

                       27

                      26.7

                       28

                      28.3

                       29

                      30.0

                       30

                      31.8

Explanation / Answer

From your data:

Volume of hydrogen gas collected = 60 mL

then

since

1 Liter = 1000 mL

and the gas collected was 60 mL

then

V (in Liter) = 60/1000 L = 0.06 Liters of H2 gas were collected

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote