Calculate how much NaOH solution you will need to reach the equivalence point wh
ID: 502228 • Letter: C
Question
Calculate how much NaOH solution you will need to reach the equivalence point when standardizing the NaOH with KHP. Assuming that you've made exactly a 0.25 M NaOH solution and you were able to measure out exactly 0.5 g of KHP. Write this value in the "Notes" section under "Titrating with the KHP standard," show your work. Calculate the volume you will need of concentrated HCI to make 100 mL of 1.16 M HCI. Repeat your calculations to determine the volumes of dilute HCI you will need in the other serial dilutions. Write these values in the "Notes" section under "Serial Dilution of HCI," show your work.Explanation / Answer
Q7
volume of NaOh solution required for equivalence point:
NaOH = 0.25 M
m = 0.5 g of KHP
MW of KHP = 204.22
mol = 0.5/204.22 = 0.002448 mol of KHP
now..
KHP + NaOH = KNaP + H2O
ratio is 1:1
so
0.002448 mol of base is require
for volume:
M = mol/V
V = mol/M
V= 0.002448/0.25
V = 0.009792 L required of base
Q8
Calculate
V = 100 mL = 0.1 L
M = 1.16 M
mol = MV = 0.1*1.16 = 0.116 mol
mass = mol*MW = 0.116*36.5 = 4.234 g of HCl requried
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.