What is the concentration of ammonia in a solution if 24.80 mL of a 0.1165 M sol
ID: 502926 • Letter: W
Question
What is the concentration of ammonia in a solution if 24.80 mL of a 0.1165 M solution of HCl are needed to titrate a 100.0 mL sample of the solution? Collect and Organize In the titration of a 100.00 mL NH_3 solution with 0.1165 M HCl, it takes 24.80 mL to reach the equivalence point. From this information we will calculate the concentration of ammonia in the solution. Analyze At the equivalence point, how are the concentrations of NH_3 and HCl related? How will this information allow us to convert milliliters of HCl to moles of NH_3?Explanation / Answer
The reaction
NH3 + HCl = NH4Cl(aq)
ratio is 1:1
so
mmol of acid used = MV = 24.80*0.1165 = 2.8892 mmol of HCl
so
2.8892 mmol of base were present
so
[NH3] = mmol / V = 2.8892 / 100 = 0.028892 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.