Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 8.09 using
ID: 503430 • Letter: C
Question
Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 8.09 using one of the weak acid/conjugate base systems shown here.
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
How many grams of the sodium salt of the weak acid must be combined with how many grams of the sodium salt of its conjugate base, to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams sodium salt of weak acid =
grams sodium salt of conjugate base =
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
Explanation / Answer
Q1.
nearest pKa value to the pH is that of H2PO4- and HPO4-2
H2PO4- HPO42- with KA = 6.2 x 10-8 or pKa = 7.21
so the buffer equation
pH = pKa + log(HPO4-2 / H2PO4-)
Q2.
V = 1 L, M = 1 weak base
mmol of HPO4-2 = MV = 1 mol
pH = pKa + log(HPO4-2 / H2PO4-)
8.09= 7.21+ log(1 / H2PO4-)
1/ mol of H2PO4- = 10^(8.09-7.21) = 7.585
mol of H2PO4- = 1/7.585 = 0.13183 mol
now
we can get this from:
NaH2PO4 and N2HPO4
mol of NaH2PO4 = 0.13183
mass = mol*MW = 0.13183 *119.98 = 15.816 g
mol of Na2HPO4 = 1
mass = mol*MW = 1*141.96 = 141.96 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.