Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 7.91 using
ID: 494207 • Letter: C
Question
Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 7.91 using one of the weak acid/conjugate base systems shown here.
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
How many grams of the sodium salt of the weak acid must be combined with how many grams of the sodium salt of its conjugate base, to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams sodium salt of weak acid =
grams sodium salt of conjugate base =
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
Explanation / Answer
pH = 7.91
pKa = 7.21
pH = pKa + log [Na2HPO4 / NaH2PO4]
7.91 = 7.21 + log [Na2HPO4 / NaH2PO4]
[Na2HPO4 / NaH2PO4] = 5.012
1 / NaH2PO4 = 5.012
NaH2PO4 = 0.120 moles
NaH2PO4 = 0.120 x 120 = 23.94 g
grams sodium salt of weak acid = 23.94 g
grams sodium salt of conjugate base = 142 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.