Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 7.78 using
ID: 494206 • Letter: C
Question
Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 7.78 using one of the weak acid/conjugate base systems shown here.
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
How many grams of the potassium salt of the weak acid must be combined with how many grams of the potassium salt of its conjugate base, to produce 1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams potassium salt of weak acid =
grams potassium salt of conjugate base =
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
Explanation / Answer
pH = 7.78
pKa = 7.21
pH = pKa + log [K2HPO4 / KH2PO4]
7.78 = 7.21 + log [K2HPO4 / KH2PO4]
[K2HPO4 / KH2PO4] = 3.715
1 / KH2PO4 = 3.715
KH2PO4 = 0.269 moles
mass of KH2PO4 = 36.6 g = weak acid
mass of K2HPO4 = 174 g = conjugate base
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.