Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 6.55 using
ID: 950505 • Letter: C
Question
Consider how best to prepare one liter of a buffer solution with pH = 6.55 using one of the weak acid/conjugate base systems shown here.
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
How many grams of the sodium salt of the weak acid must be combined with how many grams of the sodium salt of its conjugate base, to produce1.00 L of a buffer that is 1.00 M in the weak base?
grams sodium salt of weak acid =
grams sodium salt of conjugate base =
HC2O4-
C2O42-
6.4 x 10-5
4.19
H2PO4-
HPO42-
6.2 x 10-8
7.21
HCO3-
CO32-
4.8 x 10-11
10.32
Explanation / Answer
H2PO4- + HPO4-2 mixture can act as best buffer . because its pKa value nearer to its pH value.
moles of buffer :
NaH2PO4 + Na2HPO4 = 1 x 1 = 1
acid + base = 1 ------------------>1
pH = pKa + log [salt /acid]
6.55 = 7.21 + log (salt /acid)
0.210 = salt / acid -------------->2
salt + 0.210 salt = 1
salt = 0.820 moles
acid moles = 0.180
acid NaH2PO4 mass = 0.180 x 120 = 21.6 g
salt Na2HPO4 mass = 0.820 x 142 = 116.4 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.