16. Calculate the number of moles of KOH in 7.60 mL of a 0.260 M KOH solution. _
ID: 504341 • Letter: 1
Question
16.
Calculate the number of moles of KOH in 7.60 mL of a 0.260 M KOH solution.
_____mol
What is the pOH of the solution at 25°C?
Enter your answer in the provided box.
The pOH of a solution is 9.56. Calculate the hydrogen ion concentration of the solution. Be sure to report your answer to the correct number of significant figures.
Enter your answer in the provided box.
The pOH of a solution is 9.56. Calculate the hydrogen ion concentration of the solution. Be sure to report your answer to the correct number of significant figures.
Explanation / Answer
0.260M KOH means one L of solution = 1000mL of solution contains 0.260moles of KOH.
Thus
if 1000mL has 0.260 moles
7.6mL has = 7.6mL x0.260moles/1000mL
= 1.976 x10-3 moles of KOH
The pOh of the solution = -log [OH]
= - log 0.260
= 0.5850
2) the pOH of a solution = 9.56
henc epH = 14- pOH
= 14-9.56
= 4.44
And [H+] = antilog of -4.44
= 3.631 x10-5 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.