Consider a mixture that may contain NaOH (Mw = 40.0), Na_2 CO_3 (Mw = 106) and N
ID: 504693 • Letter: C
Question
Consider a mixture that may contain NaOH (Mw = 40.0), Na_2 CO_3 (Mw = 106) and NaHCO_3 (MW = 84.0) along with inert material. A 2.3450 g sample containing this mixture was dissolved in water and diluted to 100.0 mL in a volumetric flask. Titration of a 50.0 mL portion to a phenolphthalein end point requires 22.46 mL of 0.1342 M HCl. Another 50.0 mL portion from the volumetric flask requires 46.32 mL of the 0.1342 M HCl when titrated to a cresol green end point. Which species are present? Calculate the percent of each species present in the original sample.Explanation / Answer
Phenolphthalein will show the end point Na2CO3-----> NaHCO3. whereas bromocresol green shows color change in NaHCO3 ----> CO2 + H2O end point
Volume of HCl required to convert Na2CO3 ----> NaHCO3 = 22.46 mL
volume of HCl required to convert Na2CO3 ---> CO2 + H2O = 2 * 22.46 mL = 44.92 mL
to, neutralization of only NaHCO3 to co2 + h2O = 46.32mL - 44.92 mL = 1.4 mL
moles of NaHCO3 present in 50mL = (1.4/1000)L * 0.1342 M =0.19*10^-3 moles
moles of naHCO3 present in 100mL = 2* 0.19*10^-3 moles= 0.38*10^-3 moles
Mass of NaHCO3 present in 100mL = 0.38*10^-3 moles *84 g/mol = 0.032 gm
% of NaHCO3 =(0.032 /2.345)*100% = 1.36 %
-----------------------------------
moles of Na2Co3 present = (44.92/1000) L * 0.1342 M = 6.03*10^-3 moles
moles of Na2CO3 present in 100mL = 2*6.03*10^-3 moles =0.0121 mol
Mass of Na2CO3 in 100mL = 0.0121 mol * 106g/mol = 1.28 gm
Mass% = (1.28gm/2.3450) *100 =54.58 %
------------------------------------
Mass % of NaOH = 100- (54.58 +1.36) =44.06 %
---------------------------------------
Species present : OH-, CO3^2-, HCO3^-
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.