Analysis of a KClO_3-KCl Mixture Aluminum powder can burn in pure oxygen to form
ID: 504956 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
1. For the given reaction,
mol ratios would be,
4 mol Al/3 mol O2 1 mol Al2O3/2 mol Al 3 mol O2/2 mol Al2O3 2 mol Al/1 mol Al2O3
2. moles of O2 reacted = 96 g/32 g/mol
= 3 mol
So,
mass of Al needed = 4 x 3 x 27/3
= 108 g
3. moles of KClO3 reacted = 10 g/122.6 g/mol
= 0.0816 mol
So,
mass of O2 produced = 3 x 0.0816 x 32/2
= 3.92 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.